Čtenářský deník online - Divá Bára

1. února 2011 v 20:31 | BaCaTeL |  Příběhy
Autor: Božena Němcová
Ilustrace: ---
Místo a doba děje: 19. století; Čechy
Adresa pro online četbu:

Děj:
Divá Bára získa přízvisko divá už jako nemluvně, když se seběhly všechny ženy u Báry doma. Řekla jim, že se jí prý zatočila hlava a dělaly se jí před očima mžitky. Báby hned začaly sýčkovat, že to byla polednice, a jestli nevyměnila Barču za divé dítě. Všechny se kolem ní shlukly a začaly jí podezírat téměř ze všeho - jedna prohlásila, že má krátké nohy, druhá zas že má veliké oči atd. Nakonec se sice shodly, že je to pravá Bára, některé však zůstaly při svém. A tak Bára musela už odmala žít trošku odstrkována, protože se matky bály, aby jim jejich děti při pobytu s Bárou nezvlčely. Později k její odlišnosti přispělo i tmavé zbarvení její pleti a husté černé vlasy, nebo silná a mužná postava.
Nejvíc se mi líbila konečná část příběhu, ve kterém Bára k smrti vystraší nápadníka Elšky (její kamarádky už od dětství) a dostane za to trest. Když se prý ničeho nebojí, ať stráví noc v kostnici. Bára statečně nesla svůj rozsudek a když se k večeru setmělo, odvedli ji vesničané do márnice. Byla sice smutná, když koukala malým okénkem ven a začala se litovat. Rychle ale zahnala chmury a řekla si, že tu noc radši přebyje spaním. Chtěla si lehnout na máry, když v tu chvíli jí na okno zaklepal její otec. Řekl, že tu večer stráví s ní, a tyk oba usnuli. Ráno šel kolem hřbitova hajný. Když od tatínka, který ležel celou noc venku před kostnicí, uslyšel, jaký trast si pro statečnou Báru lidé vymysleli, vypáčil dveře a Báru chtěl osvobodit. Ta ale odmítala opustit márnici, aby o ní nikdo nemohl tvrdit, že nesplnila svůj trest. Povídala si s hajným ještě chvíli a uvědomila si, že to je ten samý, který se jí pokoušel pomoci rozehnat zdivočelé krávy. Vypravovala mu, že by stejně nikomu na světě nescházela, že jen tatínkovi, jejímu psovi Lišajovi a Elšce. V tu chvíli ji myslivec požádal o ruku a Bára to přijala s radostí, že ji někdo má rád i přes její odlišnost.

Interpretace: Myslím, že nám tí Božena Němcová chtěla ukázat, že odlišnost vzhledu nijak neovlivňuje ani nepošpiňuje charakter.
Jinak se mi povídka líbila, akorát jsem měla občas potíž s "překladem" slov do dnešní češtiny.
 


Komentáře

2 hdtrh hdtrh | 8. ledna 2012 v 12:00 | Reagovat

Dobrý.. Líbí se mi to.. :-) mě se to nechtělo číst tak sem hledala až sem našla.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama